Nowe ścieżki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
0Trzy gminy, jeden projekt, wspólna promocja
Janów, Niegowa i Żarki – trzy gminy w północnej części województwa śląskiego zostały połączone za sprawą jednego turystycznego projektu, który łączy najcenniejsze zabytki, atrakcyjne miejsca i urokliwe zakątki położone w jednym z najbardziej interesujących pod względem turystycznym obszaru, jakim jest Jura Krakowsko-Częstochowska.
Projekt polegał na budowie ścieżki spacerowo-rowerowej przez trzy gminy. Za sprawą unijnego dofinansowania i zaangażowania środków finansowych każdej z trzech gminy powstał produkt turystyczny o znaczeniu ponadregionalnym. Do najcenniejszych miejsc północnej części województwa śląskiego związanych z kulturą, tradycją, dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym prowadzi oznaczona i przygotowana trasa.
Jura ma swój niepowtarzalny urok i wielkie atuty. Brakowało jednak infrastruktury turystycznej na europejskim poziomie. Od lat mówiło się o połączeniu jedną ścieżką największych atrakcji. Taki był punkt wyjścia do powstania wspólnego projektu gmin: Janów, Niegowa i Żarki. W 2011 roku został złożony wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach konkursu Poddziałanie 3.2.2 Infrastruktura okołoturystyczna. Decyzją Zarządu Województwa Śląskiego wspólna propozycja uzyskała dofinansowanie w wysokości 85 proc. wartości projektu.
Turystyczne partnerstwo
Inicjatorem przedsięwzięcia i liderem projektu unijnego była Gmina Żarki. W efekcie wspólnych działań w 2013 roku trzy jurajskie gminy wybudowały spójny system ścieżek pieszo-rowerowych. Powstały blisko 22 kilometry tras asfaltowanych w bardzo urozmaiconym jurajskim krajobrazie. Sieć połączyła największe atrakcje północnej Jury – m.in. zamki w Mirowie, Bobolicach, Ostrężniku, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Pustelnię św. Ducha w Czatachowie, Zabytkowy Zespół Stodół wraz z Żareckimi Jarmarkami, strażnicę w Przewodziszowicach, urokliwe stawy, najstarszą pstrągarnię w Europie znajdującą się w Złotym Potoku, przepiękne wapienne ostańce, miejsca pamięci i wiele innych cennych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym zakątków.
Jak po nitce
Nowy ciąg pieszo-rowerowy łączy się z istniejącymi i wcześniej wyznaczonymi turystycznymi trasami. Dla gości zmotoryzowanych przygotowano parkingi w m.in. Złotym Potoku, Ostrężniku, Czatachowie, Przewodziszowicach, Żarkach, Mirowie – w miejscach ważnych z punktu koncentracji turystów. Głównym zamierzeniem projektu było połączenie ścieżek już istniejących. Trasa w Złotym Potoku została połączona przez Gminę Żarki z trasami wybudowanymi w 2011 roku w Gminie Niegowa. Asfaltowe trasy przebiegają przez tereny niezurbanizowane, pola i lasy. Ciąg atrakcyjnych tras sprawdza się doskonale do aktywnego wypoczynku.
Jedna ścieżka, mnóstwo możliwości
Nowa turystyczna trasa może być wykorzystywana przez osoby o różnych wymaganiach. Budowano ją z myślą o rowerzystach, biegaczach, miłośnikach wędrówek z kijkami, spacerowiczach, lubiących jazdę na rolkach i deskorolkach, osobach niepełnosprawnych, rodzinach z małymi dziećmi. Asfaltowe nawierzchnie doskonale nadają się do różnych form turystyki aktywnej dla osób w różnym wieku. Ścieżki są oznaczone zgodnie z zasadami znakowania szlaków turystycznych PTTK. Wzdłuż nich w 13 lokalizacjach znajdą się zadaszone miejsca odpoczynku wyposażone w stół z ławkami, stojak na rowery. Ciekawostką jest to, iż w niektórych wytypowanych lokalizacjach umieszczono dodatkowo stojaki na narty biegowe m.in. w Przewodziszowicach na przedmieściach Żarek. Tu zaczyna się polecana dla narciarzy biegowych trasa w formie 9 – kilometrowej pętli.
Przyjazne dla rodzin z dziećmi
Jura to doskonała kraina wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Warto zatem podkreślić, iż wyprawa na nowe ścieżki powinna stać się obowiązkowym punktem programu. Trasy są bezpieczne, prowadzą przez tereny polne i leśne, mają różny stopień trudności. Ze względu na fakt, iż w ramach projektu powstało kilka tras, które są ze sobą spójne, łączą się ze sobą istnieje możliwość wyboru za każdym razem innej trasy do aktywnego spędzania wolnego czasu. Ścieżki idealnie sprawdzą się dla rodziców, którzy wożą swoje pociechy w wózkach, ale i dla tych, którzy pozwalają najmłodszym na pierwsze samodzielne wyprawy na rowerkach.
źródło http://www.jurajskiesciezki.pl/?page_id=342