Szlak Orlich Gniazd
Szlak Orlich Gniazd to trasa turystyczna długości 169 km biegnąca z Krakowa do Częstochowy, jest jednym z najciekawszych szlaków turystycznych w Polsce. Obejmuje ruiny zamków Korzkiew, Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn, Bydlin, Smoleń, Pilica, Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice, Mirów i Olsztyn.
Zamki usytuowane na szczytach wapiennych wzgórz powstały za czasów króla Kazimierza Wielkiego (1333-1370), jako część systemu obronnego szlaków handlowych z Krakowa do Wielkopolski.
Trasa częściowo prowadzi przez Ojcowski Park Narodowy. Można ją pokonać samochodem rowerem lub w ciągu kilku dni pieszo. Wapienne wzgórza pomiędzy Krakowem i Częstochową (tzw. Jura Krakowska) są popularnym miejscem wspinaczki skałkowej i turystyki rowerowej. Najczęściej odwiedzane są zamki: Pieskowa Skała, Ogrodzieniec i Olsztyn.
zobacz pokaz slajdów – Szlak Orlich Gniazd
Najmniejszy park narodowy w Polsce położony jest kilka kilometrów od granic administracyjnych Krakowa. Dawniej nazywany „Polską Szwajcarią”. Choć miniaturowy – ponad dwadzieścia razy mniejszy od Parku Biebrzańskiego – czaruje krajobrazem, którego ikoną jest Maczuga Herkulesa przy zamku w Pieskowej Skale.
Ojcowski Park Narodowy położony jest wokół doliny Prądnika, który przecina skały wapienne Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Budowa geologiczna i późniejsze procesy krasowe doprowadziły do powstania licznych jaskiń, które od najdawniejszych czasów zamieszkiwali ludzie. Najstarsze odkryte ślady w Jaskini Ciemnej datowane są na 120 tys. lat p.n.e. W ojcowskich jaskiniach znajdowano kamienne pięściaki, noże, ostrza z ciosów mamuta, zdobione kości zwierzęce, groty i oszczepy krzemienne.
Z tutejszymi jaskiniami związane są liczne legendy, z których najbardziej znaną jest legenda o Władysławie Łokietku. Podobno uciekając z Krakowa przed wojskiem króla czeskiego schronił się w jednej z jaskiń. Wejście do jaskini zasnuł pajęczyną ogromny pająk, zatrzymując w ten sposób pościg. „Pajęczy ślad” legendy jest o tyle ciekawy, że w Jaskini Łokietka żyje meta menardi najbardziej jadowity pająk w Polsce. Tyle tylko, że pająk ten nie buduje sieci… Jaskinia Łokietka, podobnie jak kilka innych jaskiń na terenie parku udostępniona jest do zwiedzania.
zobacz pokaz slajdów – Ojcowski Park Narodowy
Podróżując krętą drogą od strony Krakowa nie sposób pominąć Maczugę Herkulesa i znajdujący się tuż za nią zamek w Pieskowej Skale. Widok maczugi z zamkiem w tle znajdziemy w każdym punkcie sprzedaży kartek pocztowych i pamiątek. W niedalekim Ojcowie znajdują się ruiny drugiego zamku, który od czasu „potopu szwedzkiego” popadł stopniowo w ruinę.
Ciekawą atrakcją jest kaplica na wodzie. Jej budowa związana jest z zarządzeniem rosyjskiego cara Mikołaja II. Car zabronił budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Budowniczy kaplicy wpadli na pomysł ominięcia carskiego zakazu i zbudowali kaplicę na wodzie.
Na terenie parku wyznaczono pięć szlaków pieszych, trzy rowerowe i ścieżki edukacyjne.
powyższy tekst i zdjęcia dzięki