Na szlaku !
0- Poruszaj się szlakami turystycznymi, liczne nie oznakowane ścieżki doprowadzają do dróg wspinaczkowych, ale ich plątanina może nie doprowadzić Cię do celu. Nie chodź skrótami, unikniesz zabłądzenia.
- Nie wchodź do nieznanych jaskiń, nawet tych z pozoru bezpiecznych. Może się okazać, że znalazłeś się właśnie nad kilkumetrową studnią. Większość jaskiń o pionowym rozwinięciu dostępna jest przy użyciu technik linowych.
- Nie wspinaj się po pozornie łatwych skalnych turniach – możesz mieć trudności z zejściem. Niespodziewanie trudności mogą się spiętrzyć i niepozorne „turystyczne wejście” stanie się drogą wspinaczkową.
- Mury średniowiecznych warowni, są ciekawe i pociągające, ale to nie miejsca do uprawiania wspinaczki.
- Turysto, biwakuj tylko w wyznaczonych miejscach. Korzystaj z istniejących już miejsc na ogniska. Ogień rozpalaj w oddaleniu minimum 100 m od lasu, grill to także ogień otwarty.
- Wszelkie śmieci po biwaku czy odpoczynku zabieraj ze sobą, puste puszki i opakowania są już teraz lżejsze.
- Teren popularnie zwany Jurą, to drugi w Polsce obszar pod względem występowania dni burzowych, pogoda bywa tu kapryśna.
- Pamiętaj o odpowiednim i dostosowanym do pory roku ubiorze – zabezpieczającym przed wychłodzeniem.
- Podczas burzy nie opieraj się o ścianę, nie stój pod okapem i u wylotu jaskini czy schronu skalnego, opuść szczyt, pamiętaj, że mokry wapień jest bardzo śliski.
- Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to źródliskowy obszar polskich rzek. Woda jest tu zimna nawet w środku lata. Większość akwenów jest zbudowana na korytach starych rzek, a baseny zasilane są zimnymi wodami głębinowymi.
- Zawsze powoli zanurzaj się w wodzie i nigdy do niej nie wskakuj, zwłaszcza po wcześniejszym dłuższym przebywaniu na słońcu.
- W niektórych zbiornikach wodnych jest gęsta roślinność, uważaj, aby się w nią przy nurkowaniu nie zaplątać.
- Jura jest wspaniałym, bardzo urozmaiconym terenem do uprawiania wielu niekonwencjonalnych sportów i każdej turystyki, w tym rowerowej.
- Rowerzysto górski!
- uważaj na zatłoczonych szlakach turystycznych, dostosuj prędkość jazdy do warunków atmosferycznych, zmiennych warunków terenowych i swoich umiejętności. Zwolnij, kiedy na szlaku spotkasz pieszych turystów i konnych jeźdźców.
- Rowerzysto, czaszkę masz tylko jedną – przed jazdą zawsze nałóż kask na głowę. Chroń „rozum” przed stłuczką. Nie szarżuj – jurajskie ścieżki są wąskie, bywają strome.
Share